Vakszegecs anyák Gy.I.K.
A gyártási technológia szerint megkülönböztetünk sajtolással, illetve forgácsolással készült vakszegecs anyákat. A két típus között jelentős az árkülönbség a sajtolt termékek javára. A forgácsolással való gyártást a nagy gyártási veszteség miatt a kis szériás, vagy speciális kialakítású vakszegecs anyáknál használják. A felhasználásnál figyelembe kell venni:
Fej kialakítás:
- süllyesztett fejű
- mikro-peremes
- peremes
Korpusz alakja:
- hengeres
- félig hatlapú
- hatlapú
- sima felületű
- részben recézett felületű
- nyitott végű
- zárt végű
Átfogási távolság:
- zömülő rész hossza milliméterben.
Anyagminőség:
- szénacél
- rozsdamentes acél
- alumínium
- réz
A "korpusz" kialakításában három formát különböztetünk meg. Hengeres, Hatlapú, és Félig hatlapú kialakítás. A Hatlapú kialakítás a nagyobb igénybevételek esetében véd az elfordulás ellen. Hátránya, hogy speciális lyukasztó szerszámot igényel. A hengeres kialakításnál, a zömülő rész rovátkolásával oldják meg az elfordulás elleni védelmet azokon a helyeken, ahol a hatlapú kialakítás nem használható, de az igénybevétel miatt szükség van az elfordulás elleni védelemre.
Azokon a helyeken, ahol a szerkezet "érzékeny" a szennyeződésekre, (PL: folyadék, idegen anyag, fém forgács) használják a zárt végű vakszegecs anyákat.
A felhasználásnál fontos (!) információ az átfogási távolság. Az átfogási távolság meghatározza a zömülő rész hosszát és ezáltal azt, hogy milyen lemezvastagsághoz használják a vakszegecs anyát. Amennyiben rövidebb a zömülő rész, mint az átfogandó, akkor a lemez sérülhet! Ha hosszabb a zömülő rész mint az átfogandó, akkor a vakszegecs anya terhelés esetén elforog!
A vakszegecs anyákat használják még több lemez átfogására is.
Gordius INOX = Biztos kötés